Ana Sayfa   Akdere Köyü   Gürün   Alabalık Yetiştiriciliği   Alabalık Festivali   Alabalık Avı   Hakkımızda   Bize Ulaşın

        Akdere Alabalık Ana Sayfa   Nedir Bu Alabalık?   Alabalığın Anatomisi   Alabalık Yumurtasının Gelişimi   Alabalığı Somondan Nasıl Ayırt Ederim   İnternette Alabalık Linkleri  


Önemli Not: Bu yemek tarifleri Vefa ZAT ve Fethi GÜNGÖR'ün Bilge Karınca Yayınlarında yer alan "Balık Yemekleri" isimli kitabından alınmıştır.

Alabalık Marinada – Börülce ile (4 Kişilik)

Malzeme:
4 adet iri alabalık
500 gr. börülce
2 adet havuç
2 adet patates
1-2 adet arpacık soğanı
2 adet limon
1 çorba kâsesi un
1 çorba kâsesi rafine çiçekyağı
1 tatlı kaşığı silme tuz
2 su bardağı kaynar su


Yapılışı:
Balıkların karnı yarılır, solungaç ve bağırsakları alınıp atılır. Karıman alınıp, uygun bir fırçayla sıyrılır. Sonra iyice yıkanıp tuzlanırlar. Börülceler ayıklanıp yıkanır. Havuç ve patatesler soyulup parizyen kaşığı ile küre haline getirilir. Uygun bir tencerede yağ kızdırılıp, havuç ve börülceler hafifçe kavrulur. Üzerine kaynar su konup patatesler ve diğer sebzeler pişinceye kadar kısık ateşte pişirilir. Ocaktan alınır. Balıklar unlanarak yağda kızartılıp uygun bir küvete çıkarılır. Hazırlanan sebzeler sosuyla birlikte balıkların üzerine dökülür. 24 saat sonra soğuk olarak servis yapılır.

Not: Bu tür yemekler 24 saat sonra soğuk olarak yenir.


Turuças Koruklu Marinada Alabalık (4 Kişilik)

Malzeme:
4 adet alabalık
12 adet arpacık soğanı
10 diş sarımsak
1 adet havuç
1 adet iri patates
1 çorba kâsesi rafine çiçekyağı
1 su bardağı un
6 adet defneyaprağı
1 çay fincanı olmamış üzüm koruğu
1 tatlı kaşığı tuz


Yapılışı:
Balık temizlenip yıkandıktan sonra tuzlanarak bir kenara bırakılır. Patates, havuç ve soğan soyulup koruklar saplarından ayrılır. Patates ve havuçlar parizyen kaşığı ile küre haline getirilerek parçalara ayrılır. Korukların suyu sıkılıp bir kaba konur. Balıklar koruk ve limon suyuyla elde ovularak ve sıkılarak ovalanıp unlanır. Tavaya yağ konup kızdırılır. Balıklar kızgın yağda kızartılıp uygun bir küvete dizilir. Tavada kalan yağ bir tencereye aktarılıp kızdırılır. Kızdırılan yağda havuç, patates, sarımsak ve arpacık soğanları 10 dakika kavrulup üzerine defneyaprakları ilâve edilir. Yeterince tuz katılarak tencerenin kapağı kapatılır ve hafif ateşte 30 dakika pişirilir. Pişirildikten sonra ocaktan alınıp küvetteki balıkların üzerine boşaltılır. 24 saat sonra servis edilir.


Alabalık Haşlaması

Malzeme:
4 adet alabalık
3 adet havuç
1/2 su bardağı zeytinyağı
3 adet patates
4 baş soğan
2 çorba kaşığı un
2 adet kereviz
1 adet limon
4 su bardağı su
1 demet maydanoz
Yeteri kadar tuz, karabiber


Yapılışı:
Havuçların üstü kazınıp dilim dilim kesilir. Kereviz yıkanıp küçük parçalara doğranır. Patates soyularak küçük parçalar halinde kesilir. Soğanlar da doğranıp bir tencereye koyulur. Soğanlar zeytinyağında pembeleşene kadar kavrulur. Diğer sebzeler de eklenerek üzerine dört bardak su koyulur ve orta ateşte pişirilir. Balık parçaları bol suyla hiç kan kalmayıncaya kadar yıkanır. Sonra bir tepsiye dizilir. Pişmiş olan sebzeler de kepçeyle alınarak tepsiye yerleştirilir. Un soğuk suyla ezilerek içine yarım bardak sebzenin piştiği sudan koyulur. Limon suyu ve tuz da buna eklenerek kaşıkla iyice çırpılır ve balık parçalarının üstüne dökülür, orta ateşte tepsinin ağzı açık olarak 20 dakika pişirilir. Ateşten indirildikten sonra balıkların üzerine ince kıyılmış maydanoz serpilip servise sunulur.

Alabalık Izgara

Malzeme:
4 adet alabalık
1/2 Fincan zeytinyağı (ızgara için)
6 diş sarımsak
1/2 demet maydanoz
2 baş soğan
3 adet defneyaprağı
1 tutam kekik
1 adet limonun suyu
1 su bardağı zeytinyağı [sos için]
1 demet ince kıyılmış maydanoz
Yeterince tuz ve karabiber


Yapılışı:
Alabalıklar temizlenip tuz, karabiber, sarımsak, maydanoz, kekik, defneyaprağı ve yuvarlak doğranmış bir soğanla yapılan harçta 1,5 saat dinlendirilir. Sonra çıkartılıp ızgaraya koyulur, hafif ateşte pişirilir ve tabaklara dizilir. Zeytinyağı, limon suyu ve ince kıyılmış maydanoz karıştırılıp, balıkların üzerine paylaştırılır.


Alabalık Izgara (II)

Malzeme:
6 adet alabalık
3 adet limon
2 çay fincanı rafine çiçekyağı
6 adet temizlenmiş diş sarımsak
6 adet defneyaprağı
12 adet tane karabiber
1 Fincan limon suyu
6 dal maydanoz
6 adet arpacık soğanı
İsteğe göre tuz


Yapılışı:
Soğanlar soyulup ikiye bölünür. Bütün malzeme bir tepsiye koyulur ve iyice karıştırılır. Balıklar temizlenip bol suda yıkanır. İki tarafı keskin bir bıçakla çizer gibi kesilir. Tuzlanıp karışımın içinde bir saat kadar dinlendirilir. Normal bir ızgarada her iki tarafı pişirilir. Kayık tabağına alınır. Maydanoz ve limonlar yanına taksim edilip sıcak olarak servis edilir.Turuças Alabalık Haşlama (4 Kişilik)

Malzeme:
4 adet alabalık
2 adet orta boy patates
2 adet havuç
4 adet arpacık soğanı
2 adet orta boy kereviz
8 su bardağı su
1 kahve fincanı limon suyu
2 çorba kaşığı un
2 adet yumurta sarısı
2 çorba kaşığı tereyağı
1 demet maydanoz
İsteğe göre tuz
Yapılışı:
Balıklar temizlenip bol suyla yıkanır. Uygun bir tencereye su, tuz, maydanoz yaprakları, arpacık soğanı, kabaca doğranmış havuç, patates ve kereviz koyulur ve içine balıklar ilâve edilir. Normal ateşle yarım saat pişirilip ocaktan alınır. Limon suyu, un, yumurta sarısı ve tuz su iyice çırpılıp haşlamanın üzerine dolaştırılarak ilâve edilir. Tereyağı da ilâve edilip karıştırılır, sıcak olarak servis edilir.


 © 2006-2007 AKDERE ALABALIĞI